Hamsi Buğulama Tarifi

Okunma Hamsi Buğulama Tarifi Okunma Sayısı Yorumlar Hamsi Buğulama Tarifi Yorumlar Tarih Hamsi Buğulama Tarifi Eklenme Tarihi

Benzer Tarifler

Hamsi Buğulama Tarifi Yapılışı

hamsi bugulama 250x187 Hamsi Buğulama TarifiHamsi Buğulama Tarifi : Hamsi özellikle bende dahil karadeniz insanımızın vazgeçilmezidir.  Hele birde hamsi yemeğini pişiren usta bir el ise tadına doyulmaz bir yemektir. Hamsi buğulama ise apartmanda yaşayanlar için kokusuz ve lezzetli bir yemek tarifidir.

Hamsi alırken önerimiz İstanbulun karadeniz kıyılarında tutulup karadeniz hamsisi diye satılan hamsilerden daha çok Ordu – Giresun – Trabzon illerinde tutulan hamsilerden almanız tabiki taze ise. Eğer bu illere yakın bir ilde iseniz yada hamsileri ilinize ulaşma süresi 8 saaten kısa ise mutlaka bu illerimizin hamsilerini almaya çalışınız. Şayet diğer hamsilerden lezzet olarak farkını göreceksiniz. Fazla zaman almadan tarfimize geçelim. Bu arada hamsi konusunda en önemli unsur. Her ne kadar son baharda çıkmış olsada hamsi kış balığıdır. Kar suyu denize inmeden hamsiler yağlanmaz ve lezzetli olmaz. Yağsız hamsininde tadı olmaz.

Malzemelerimiz :
- 1 Kg Hamsi
- 2 büyük boy soğan
- Yarım limon
- 3 adet domates
- 4 adet patates
- 3 yemek kaşığı sıvı yağ
- Tuz
- 1 bardak su

Hamsi Buğulama Yapılışı :

Eğer yerken sorun çıkaracağını düşünüyor iseniz hamsinin kılçığını çıkarabilirsiniz. Yıkanmış temizlenmiş hamsilerimizi tuzluyoruz. Hamsilerimiz tuzunu çekmesini yağlamış olduğumuz tepsimize ince olarak dildiğimiz patateslerimizi bir sıra olarak diziyoruz. Patateslerin üzerine hamsilerimizi diziyoruz.. Hamsilerimizin üzerine tekrar patateslerimizi diziyoruz. (Patates sevmeyen biri iseniz direk hamsilerimizi de tavaya dizebilirsiniz) Patatesimizin üzerine dilimlediğimiz domates ve soğanları diziyoruz. En üstede maydanozlarımızı dizdikten sonra tavamızı yağlamaktan artan zeytinyağı ile suyumuzu ilave ediyor ve kısık ateşte 20-25 dakika kadar hamsimizi pişiriyoruz. Hamsi buğulamamız hazırdır. Afiyet olsun.

Related posts:

Hamsi Buğulama Tarifi

Yeni Eklenen Tarifler

  • Karadeniz Usulü Kara Lahana
  • Hamsi Tava
  • Hararet Giderici İçecekler
  • Taze Balık Nasıl Anlaşılır
  • Fırında Lüfer Tarifi
  • Fırında Alabalık Tarifi
  • Fırında Levrek Tarifi
  • Hamsi Buğulama Tarifi

Yorumlar kapalı.